Cesta do digitálního Estonska: návštěva na Univerzitě v Tartu
Jak pečují o zaměstnance jinde? Nahlédli jsme do personální praxe Univerzity v Tartu.
V soutěži mladých vědců o ceny francouzské ambasády se z naši fakulty prosadili Matúš Chvojka a Jan Mičan. Oběma srdečně gratulujeme a přejeme mnoho úspěchů v dalším výzkumu!
Ve čtvrtek 26. června předal nositel Nobelovy ceny za chemii a čestný doktor Masarykovy univerzity Jean-Marie Lehn spolu s francouzským velvyslancem Stéphanem Crouzatem vědecké ceny Velvyslanectví Francie v ČR celkem 24 cen mladým vědcům z českých univerzit a výzkumných center.
Nejlepší výzkumníky za rok 2025 vybírali odborníci v sedmi kategoriích na základě výzkumů spojených s jejich doktorskou disertační prací. Studující z Masarykovy univerzity uspěli před hodnotící komisí ve třech oblastech. Dvě ocenění míří na MU v kategorii humanitní a společenské vědy – tedy Cena Jaquese Derrida, jedno za oblast chemie, nesoucí jméno Jean-Marie Lehna, a jedno v oblasti klimatologie a environmentální vědy, které má podtitul Make our planet great again.
Mezi nositele ceny za chemii se zařadil Matúš Chvojka, absolvent přírodovědecké fakulty. Druhé místo v soutěži o Cenu Jean-Marie Lehna získal za výzkum fluorovaných bambusurilů, které mohou sloužit jako aniontové receptory.
V soutěžích organizovaných velvyslanectvím Francie pak uspěl také Jan Mičan, který působí v Loschmidtových laboratořích přírodovědecké fakulty. Získal první místo v soutěži Make our planet great again, a to s projektem navrhování enzymů schopných degradovat platy nebo jedovaté halogenované organické sloučeniny.
Tři nejlepší uchazeči v každé kategorii obdrželi šek od partnerských společností. První dva nejúspěšnější uchazeči z každé kategorie pak také od francouzského velvyslanectví získají stipendium na měsíční výzkumný pobyt ve francouzské laboratoři podle vlastního výběru.